Çevre kirliliğinin, uluslararası ve insanın geleceğine yönelik olumsuz sonuçlar oluşturduğunu gören dünya kamuoyu, çareler aramaya başlamış ve ilk defa 'Çevre ve İnsan' konusu ile ilgili olarak, 05-16 Haziran 1972 tarihinde İsveç'in Stockholm kentinde 133 ülkenin katılımı ile toplanan Birleşmiş Milletler Çevre konferansında, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kararlaştırılmıştır.

39 yıl önce ilan edilen Dünya Çevre Günü, ülkemizde ve dünyada çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve bilinçli bir katılımın sağlanması amacıyla, evrensel bilinçlendirme günü olarak değerlendirilmektedir. Çünkü çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabaların gayesi, insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarının sağlanmasıdır.

Çevrenin korunması konusunda en önemli adımlardan biri de toplumda çevre bilincinin oluşturulmasıdır. Bu bilincin oluşturulması ve yaygınlaştırılması eğitimle mümkündür.

'Dünya Çevre Günü' nü kutluyor, temiz ve sağlıklı bir dünya diliyorum.

05 Haziran Dünya Çevre günü kutlamaları çerçevesinde, Esenyurt Kaymakamlığı önünde buluşan öğrenci ve velilerin katılımlarıyla çevre yürüyüşü yapıldı.