24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Esenyurt Kültür Merkezinde kutlama töreni düzenlendi.

Törene saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı.

Törende konuşan İlçe Kaymakamı Halil UYUMAZ;

"Saygıdeğer Öğretmenler,
Değerli Konuklar,
Ülkemizin gelişmesinde ve güçlenmesinde büyük payı bulunan siz kıymetli öğretmenlerimizle, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle yine biraraya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.
Sözlerimin başında sevgiyle, fedakârlıkla çocuk ve gençlerimizi yetiştiren, ulvi gayretleriyle ülkemizi geleceğe hazırlayan tüm öğretmenlerimize takdirlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum..
.
Değerli Öğretmenler,
Mutlu, huzurlu, modern ve güçlü bir ülke olmanın yolu tabii ki eğitimden geçmektedir. Eğitim, kalkınma ve gelişmenin de ana unsurudur.
Küreselleşen dünyada, ülkenin geleceği, yeni nesillerin nitelikli bir eğitim alarak yetiştirilmelerine bağlıdır. Özellikle Türkiye gibi büyük genç nüfusa sahip olan bir ülkede eğitim, üzerinde durmamız gereken ve en büyük önceliği vermemiz gereken bir alandır. Bu fırsattan istifade ederek bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Genç nüfusumuz hiç şüphe yoktur ki, başarılı bir gelecek için ciddi bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu güçlü potansiyelin verimli bir şekilde değerlendirilmesi, ülkemizin hedeflediği seviyeye ulaşmasını da sağlayacaktır. Bu da tabii mutlu ve müreffeh, güçlü bir Türkiye'dir.
Türkiye bu anlayışla eğitime daima büyük önem vermekte ve nitelikli eğitimi sürekli gündeminde tutmaktadır.
Eğitime bütçeden ayrılan kaynaklar son yıllarda artırılırken, okullaşma oranı da sevindirici bir şekilde giderek artmaktadır. Bu belki de son yıllardaki en büyük gurur kaynağımız olmalıdır, bütçede en büyük pay artık Milli Eğitim'e ayrılmaktadır.Birçok devletin, birçok ülkenin nüfusundan daha büyük olan öğrenci sayısına sahibiz. Bu ayrıntılar tabii ki Türkiye'nin büyüklüğünü göstermekte ve bununla da gurur duymaktayız. Bu kadar öğrenci olunca ona göre de öğretmen sayısı olması gerekir, Eğitim sisteminin temel taşını oluşturan öğretmenlik, dünyanın her ülkesinde onurlu ve en itibarlı bir meslektir.
Bugün ne mutlu ki, ülkenin her köşesinde, sorumluluklarını sorunlarından üstün tutma anlayışıyla çalışan öğretmenlerimiz, üstün bir görev bilinci içerisindedir. Bu kutsal mesleğin temsilcileri, değeri hiçbir maddiyatla ölçülemeyecek kadar büyük fedakârlığın timsalidirler. Öğretmenlik esasen bu ülkeye, yeni nesillere adanmış bir hayatı da ifade etmektedirAyrıca şunu da vurgulamak isterim ki: Yeni nesilleri, bu manada ülkenin geleceğini emanet ettiğimiz eğitimci ordumuzun varlığı, milletimize daima güven vermektedir.
Çocuk ve gençlerimizi; karakterli, ahlaklı, bilgili, ülkesine bağlı, vatansever, insanlara ve farklı düşüncelere saygılı, hoşgörülü, yeteneklerini geliştirebilen, düşünebilen, bilgiye ulaşabilen, çok okuyan, sorgulayan, özgür bireyler olarak yetiştirenler sizlersiniz. Yeni nesillere, geleceğimize şekil verenler sizlersiniz. Onun için Büyük Atatürk öğretmenlere seslenirken; "Öğretmenler, yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır." derken aslında bunu ifade ediyordu.
Sizler, sıkıntılarla karşılaşsanız dahi, görev anlayışınızdan ve ideallerinizden taviz vermeden, büyük bir sevgi ve hizmet aşkıyla vazifenizi yapıyorsunuz. En büyük arzumuz, ülkemizin ve milletimizin daima yücelmesi, mutlu olması ve sonsuza dek var olmasıdır. Bunu da sizlerin hayata hazırladığınız genç beyinlerle, yetiştirdiğiniz nitelikli kuşaklarla başaracağımızdan şüphem de yoktur.
Sizlerin görevi hiç bitmeyecektir. Çünkü öğretmenlik, yaygın kabul gördüğü şekilde, bir "bilgelik mesleği"dir. Öğretmekten, yeni nesillere yol göstermekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğinizi de biliyoruz. Emekli bile olsanız bu göreviniz devam edecektir.
Kıymetli Öğretmenler,
.
Yaşadığımız çağ, bilgi kaynaklarına ulaşmayı kolaylaştırdığı gibi, sürekli yenilenmeyi ve bilgileri güncellemeyi zorunlu kılmaktadır. Bu durum, sizlerin sorumluluğunu şüphesiz bir kat daha arttırmaktadır.
.
Üzerimizde çok büyük emeği bulunan siz öğretmenlerimizin hakkını tabii ki hiçbir zaman ödeyemeyiz.
Eğitimde kalitenin ve verimliliğin sürekli artması, sizlerin de sorumluluklarınızı layıkıyla yerine getirebilmeniz için, sunulan imkanların daha iyi olması gerekir.
Sözlerime son verirken; yarınlarımızı emanet ettiğimiz; sonsuz sevgi ve sabırla çalışan, güçlüklere gönül rızasıyla katlanan, bu kutsal mesleğe gönül vermiş tüm öğretmenlerimize, bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.
Sizin ve şahsınızda bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum, ailelerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürmenizi temenni ediyorum.. Bu vesileyle Hakkın rahmetine kavuşmuş bütün öğretmenleri, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere herkesi de rahmetle anıyorum. Tekrar hepinize hoşgeldiniz diyorum ve başarılar diliyorum." dedi.

İlçe Kaymakamı Halil UYUMAZ tarafından emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri verildi, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin 'Öğretmenlik Yemini' etmeleri, ilçe müzik öğretmenleri korosu konseri, halk eğitim merkezi halk oyunları gösterisinin ardından tören sona erdi.