Esenyurt İlçe İnsan Hakları Kurulu, toplantısı 11.08.2010 günü Saat: 15.00'de Kaymakamlık Toplantı Salonunda, İlçe İnsan Hakları Kurulu Başkanı İlçe Kaymakamı Halil UYUMAZ Başkanlığında kurul üyelerinin ve Esenyurt Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Esenyurt Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi, Esenyurt Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Engelliler Dayanışma Derneği temsilcileri ve basın mensuplarının katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

Toplantıda engelli vatandaşlar için yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı birçok engelli vatandaşın motorlu özürlü araçları, akülü özürlü araçları, protez (göz, el, ayak, bacak protezleri),Ortopedik Ayakkabı ve Bot), tekerlekli sandalye, işitme cihazları -konuşma cihazları, görme özürlülere bilgisayar kabartmalı daktilo teleskopik gözlük, tıbbi malzeme ( kolostomi torbası, idrar sondası, şeker stribi yanık elbisesi, havalı minder-yatak, solunum cihazları bibap-cibap-oksijen konsantratörü-nebülizatör vs.) ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Yeşil Kartlı Özürlü Vatandaşların, Yeşil Kartın kapsamı dışında kalan araç-gereç ve cihaz giderleri Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından karşılanmaktadır.

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşama Vakfı periyodik olarak 225 engelli vatandaşa, yıllık 750 kg az olmamak üzere kömür yardımı yapmaktadır. 12 engelli vatandaş için işitme cihazı ve trafik kazasında bir gözünü kaybeden bir vatandaşa protez göz yardımı yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce engelli öğrencilerin rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitimi almaları sağlanmaktadır. Bu öğrenciler daha çok öğretmenler tarafından tespit edilip, RAM merkezinde gerekli testler yapılarak sorunları belirlenmektedir.

İlçemizde adrese dayalı kayıt sistemiyle okula gönderilmeyen engellilere ulaşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gerekli yardımlarla vatandaşlara destek olmaktadır.

Halen eğitim gören 1474 engelli vatandaş bulunmaktadır.

Esenyurt Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi 690 engelli çocuğa bireysel ve fiziksel eğitim ve 120 çocuğa engelliler ilköğretim okulunda okuma imkânı sağlamaktadır.

Esenyurt Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi tarafından çeşitli geziler, sosyal aktiviteler, salon programları, bilgilendirme seminerleri, kamp programları, iftar programları ve piknikler düzenlenmiştir.

Esenyurt Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi 6 yıl içerisinde; 280 adet akülü tekerlekli sandalye, 655 adet manuel tekerlekli sandalye, 35 adet spastik tekerlekli sandalye, 585 adet işitme cihazı, 358 adet ortopedik ayakkabı, 35 adet hasta yatağı, 3800 engelli hastaya da düzenli olarak bez yardımı yapılmıştır.

Engelli vatandaşlara yönelik düzenlenen mesleki eğitim kurslarında eğitim gören 280 engelli işe yerleştirildi.

Esenyurt Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi 2008' den bu güne kadar 1090 engelli vatandaşı kabul etmiştir.