Esenyurt Kaymakamlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, yoksullukla mücadele etme ve var olan yoksulluğun kuşaklararası transferini engelleme misyonuyla çalışmalarına devam ediyor.

İlçe Kaymakamı Halil UYUMAZ başkanlığında yardım çalışmalarını sürdüren Esenyurt Kaymakamlığı SYDV'nin 2010 - 2011 döneminde yaptığı yardımlardan bazıları şöyle;

EĞİTİM YARDIMI

Esenyurt Kaymakamlığı SYD Vakfı tarafından 2010-2011 yılı Eğitim -Öğretim Dönemi 2.yarıyılında ,İlçemiz sınırları içerisinde eğitim ve öğretime devam eden ,sosyal yardıma ihtiyaç duyan 1430 ilköğretim ve ortaöğretim öğrenci ailesine 150'şer TL olmak üzere toplamda 214.500,00 TL Nakdi Eğitim Yardımı yapılmıştır.

ŞARTLI EĞİTİM VE ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI

Vakfımız tarafından ,İlçemiz sınırları içerisinde ikamet etmekte olan fakir -muhtaç ,sosyal güvenceden yoksun ailelerin, öğrenimine devam eden öğrencilerine ve 0-6 yaş arası çocuklarına Bütünleşik Sosyal Yardım kapsamında eğitim ve sağlık yardımları yapılmaktadır.

Yardım yapılan öğrencilerimizin okula devam ve ders başarı durumları da takip edilmekte olup kişisel gelişimleri konusunda teşvik edilmektedirler.

Eylül 2010- Mart 2011 tarihleri arasında İlçemizde bu yardımı almaya hak kazan aile sayısı 1140'a ve çocuk sayısı 2920 'ye ulaşmıştır.

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımları her 2 ayda bir annenin banka hesabına aktarılmaktadır. Anneler yardımlarını banka aracılığı almaktadırlar.

YAKACAK YARDIMI

Vakfımız tarafından 2010 kış döneminde İlçemiz sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Sosyal güvencesi olamayan 3294 sayılı kanun kapsamı içerisinde bulunan ailelere yapılan kömür yardımını tamamlanış olup, 3673 aileye, aile başına 750 kg(30 torba )kömür olmak üzere toplamda 2755 ton kömür yardımı yapılmıştır.

Depolardan alınan kömürler vatandaşlarımızın evlerine teslim edildi.
Yakacak yardımlarımız süratle vatandaşlarımıza ulaştırıldı.

SAĞLIK YARDIMI

Vakfımız tarafından Sosyal güvencesi olamayan, 3294 sayılı kanun kapsamı içerisinde bulunan, engelli vatandaşlarımıza yardımlarımız devam etmektedir.

Ayrıca Yeşil Kart tarafından karşılanmayan sağlık ürünlerinin Vakfımız tarafından karşılanmasına devam edilmekte olup,01 Ocak 2010 -31 Aralık 2010 tarihleri arasında 31 Kişiye 20.168,85 TL sağlık yardımı yapıldı. Bu yardımlar; idrar sondası,klostomi torbası, şeker ölçüm çubuğu,havalı ortopedik yatak,işitme cihazları,el,ayak protezleri, tekerlekli sandalye, akülü araç ,solunum cihazları(oksijen konsantratörü, nebulizatör cihazı) gibi medikal malzemelerden oluşmaktadır.


Kronik Astım Hastası olan 80 yaşındaki vatandaşa Oksijen Konsantratörü alındı.

Yaşlı ,engelli vatandaşlarımıza vakıf mütevelli heyeti tarafından verilen yardımlar bizzat evlerinde teslim edilmektedir.

Aynı ailenin okuyan 3 çocuğuna vakfımız tarafından dijital işitme cihazı verildi.

Tek başına yaşayan sosyal güvenceden yoksun ,yeşil kart sahibi, Dursun ERÇUVAL ve Rahime GÜLTEKİN gibi 16 vatandaşımıza işitme cihazı verildi.

Vakfımız tarafından motorlu engelli aracı verildi.Yürüme engelli vatandaşımız için temin edilen akülü engelli aracı İlçe Kaymakamı Halil UYUMAZ tarafından teslim edildi.